ערוץ 14 נגד הוועדה למדרוג: הפרה של חובות חוקיות

אחרי שהוועדה למדרוג פרסמה את ממוצע הרייטינג לשעות הפריים טיים של ערוץ 14 שלחו חברי הערוץ מכתב בו טענו כי הוועדה נשלטת על ידי קשת ורשת
ערוץ 14 | צילום מסך
ערוץ 14 | צילום מסך

בוועדה למדרוג פרסמו אתמול (ב’) את ממוצע הרייטינג לשעות הפריים של כאן 11 וערוץ 14, על אף שאינם נכללים בוועדת המדרוג.

ועדת המידרוג היא גוף פרטי, שאמון על מדידת נתוני צפייה בערוצי הטלוויזיה השונים, כשתוצאות הרייטינג מהוות נתון עם משמעויות כלכליות ומסחריות. מחיר דקות הפרסום בערוצים תלוי למעשה בנתוני הצפייה. הוכחה של חשיפה משמעותית יותר לקהל צופים תגרור השקעה מצד מפרסמים בזמן אוויר, וכן השקעה של לשכת הפרסום הממשלתית (לפ”מ), ששווים לערוצים הרבה מאוד כסף.

קשת ורשת משלמות כל אחת כארבעה מיליון שקלים בשנה כדמי חבר ועל כן מקבלות שני נציגים בוועדה, “מה שמעניק להן רוב מובהק בוועדה המונה שישה נציגים. הפסול שבהתנהלות זו בולט במיוחד לאור העובדה שדוחות הוועדה המפורסמים בציבור אינם כוללים גילוי נאות בדבר זהות ‘בעלי השליטה’ בוועדה ועל ניגוד העניינים המובנה שבו הוועדה נתונה. יתירה מזו, השם ‘הוועדה הישראלית למדרוג’ עלול להטעות את הציבור לחשוב שמדובר בגוף רשמי-נייטראלי של המדינה”, נכתב הבוקר במכתב ששודר לועדת המדרוג ודורש “לפרסם בכל פרסום של הוועדה את היותה גוף פרטי ואת זהות בעלי השליטה בו”.

עד לפני כשנתיים גם לערוץ 14, אז ערוץ 20, היה חברה בוועדה. אך מאז פרש הערוץ, כמו גם כאן 11, ולכן הדבר הגדיל את כוחן של קשת ורשת. מהצד השני, על פי נתוני הוועדה למדרוג, רשת שיש לה שני נציגים, גם כן אינה בדיוק אמורה להיות מרוצה מתוצאות המדידה של הוועדה שמצביעים לרעתה אל מול קשת.

הנתונים הנמוכים של ערוץ 14 שנחשפו בוועדה למדרוג (1.3%) גררו מתקפה ששיאה במכתב ששיגר ערוץ 14 לועדה.

“לעמדת מרשתנו, העדר גילוי נאות כאמור, בצמוד לפרסומי הוועדה, מהווה הפרה של חובות חוקיות שונות. סעיף 2 לחוק הגנת הצרכן שעניינו איסור הטעיה, אוסר על עוסק להטעות צרכן בין היתר, בזהות נותן השירות; השם או הכינוי המסחרי של השירות; החסות, העידוד או ההרשאה שניתנו למתן השירות; חוות דעת מקצועית או תוצאות של בדיקה שנתינו לגבי טיב השירות”.

עוד נכתב כי: “מעבר לאמור, לעמדת מרשתנו הוועדה עוברת לכאורה על חוק התחרות הכלכלית, תשמ”ח-1988. הנכם נדרשים להודיענו בחוזר אם ניתן היתר ע”י רשות התחרות לפעילות הוועדה, וככל שניתן – להמציאו למרשתנו באמצעותנו. לאור האמור, הנכם נדרשים לגילוי נאות ומלא מעתה ואילך, ובכלל זאת הנכם נדרשים לפרסם בכל פרסום של הוועדה את היותה גוף פרטי ואת זהות בעלי השליטה בו. אין באמור כדי למצות את כל טענות מרשתנו והיא שומרת לעצמה את הזכות להוסיף עליהן ככל שיידרש”.

אתר kassit.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]
נגישות