משרד המשפטים תוקף את כלכליסט: הצוות לא התעלם ממידע שהעביר העיתון

עורכת כלכליסט טוענת שבדיקת צוות מררי אינה מעמיקה וכי מדובר בדו"ח שיטחי. משרד המשפטים בתגובה: "צוות הבדיקה לא התעלם ממידע שהועבר על ידי העיתונאי תומר גנון, ואף הזמין את העיתונאי להופיע בפניו. עד כה לא הובעה נכונות מצידו להופיע בפני הצוות.
גלית חמי | צילום: משה שי, פלאש 90
גלית חמי | צילום: משה שי, פלאש 90

על פני שלושה עמודים בעיתון “כלכליסט” מפרסמים הבוקר (ב’) את הביקורת שלהם כלפי צוות מררי שהוקם בכדי לבדוק את תחקיר האזנות הסתר שזיעזע את המדינה ופורטים אותם סעיף סעיף מתוך טענה כי העיתון דבק בגרסתו ועומד מאחורי התחקיר. לשם כך, החליטו בכלכליסט גפפ לחשוף באופן חלקי וחריג חלק מהמקורות ובעיתון טוענים כי סדרת הכתבות של תומר גנון התבססה על עדויות במדור הרוגלות במשטרה. לטענתם, צוות הבדיקה של מררי לא התייחס למידעים ישירים שקיבל מגנון ולא בדק את השימוש הכולל שעשתה המשטרה ברוגלות, אלא רק התמקד ברשימת השמות שפרסם “כלכליסט”.

מאז פרסום התחקיר של גנון הופנו כלפי כלכליסט טענות על כך שאינו חושף את כל המידע שיש בידיו ובכך מקשה על בדיקה או חקירה לעומק. בכלכליסט טוענים כי המציאות הפוכה. “ב־8 בפברואר מקורותיו של תומר גנון יצרו עימו קשר וביקשו למסור למררי מידע שלא יפורסם בעיתון, ובכך לאפשר לה לבדוק בלי הפרעה או חשש לשיבוש. למחרת, ב־9 בפברואר, יצר תומר גנון קשר ישיר עם עו”ד מררי באמצעות ווטסאפ. הוא הציג את עצמו וכתב לה שמקורותיו מעוניינים להעביר לה מידע נוסף. מררי הסתפקה בתשובה מנומסת: ‘יפנו אליך ממח”ש’. פנייה כזו אכן התקבלה, אך הסתיימה בלא־כלום, בגלל מחלוקת על מיקום הפגישה”.

ב”כלכליסט” אומרים: “לא נחשוף מקורות כמובן, אולם אנחנו יכולים לגלות עתה שהתחקירים נשענו בין השאר על עדויות ומידעים מתוך סיגינט, היחידה שהפעילה את הרוגלות. אלה כללו תיאורים וממצאים שרק מי שהיו או נמצאים שם יכולים לספק – ורבים מהם נמסרו כאמור בתיווך שלנו ישירות לצוות מררי”.

בעיתון טוענים כי, “לאור ניגוד העניינים של הפרקליטות, יש למנות ועדה עצמאית ובלתי תלויה לבדיקת הפרשה”.

“מלכתחילה, צוות מררי היה נתון בניגוד עניינים מובנה: הממצאים שימצא עלולים לחשוף גם כשלים בפרקליטות עצמה. הכשל הבולט ביותר בבדיקה שערך צוות מררי היה ההסתמכות המוחלטת שלו על מידע שהעבירה לו המשטרה – אותה משטרה שהיא הגוף שעל הצוות היה לבדוק. אלא שלפי כל הסימנים, צוות מררי מיהר לפרסם את מסקנתו בנוגע לרשימת השמות, אך מאז מתנהל בעצלתיים ואינו ממהר להעמיק בחקירת שימוש המשטרה ברוגלות פולשניות נגד אזרחים. היות שלא יזם כל פנייה במהלך הזמן שחלף, ולאחר שהשלמנו את הבדיקה שלנו, נחשוף כאן את השתלשלות האירועים המלאה”, נכתב.

“מתבקש היה לבקש מהאנשים המזוהים ברשימה שפרסם “כלכליסט” למסור את הטלפונים כדי שייבדקו בפועל. כך ניתן היה לדעת האם הותקנה עליהם רוגלה כזו או אחרת. אבל הצוות בחר להימנע מלערוך בדיקה כזאת”, נכתב.

עורכת כלכליסט: מדובר בדו”ח שטחי

הבוקר התראיינה עורכת כלכליסט, גלית חמי, לתוכניתם של קלמן וליברמן בכאן ב, שם ניסו לאמת אותה השניים עם העובדה כי בצוות הבדיקה לא ישבו רק נציגי משטרה, אלא נציגי ביטחון, משפטים ושב”כ. חמי טענה מצידה  כי: “אין כל ספק שלא נעשתה בדיקה מעמיקה, מדובר בדו”ח שטחי”. עוד הוסיפה: “הבדיקה לא מספיק מקצועית ולא נאמנה למטרה שלשמה יצאה”.

“אתם טוענים לפישינג, שהמשטרה נכנסת סתם ככה לטלפון של אנשים ומחטטת כדי לראות אולי היא תעלה משהו. אין לזה שום אישוש של הדבר הזה, לשום דבר שקרוב לזה אפילו”, אמר קלמן. “אתם נקבתם בשמות. אבנר נתניהו, השתילו לו רוגלה? זו שאלה של כן ולא”.

“אנחנו עומדים מאחורי הפרסומים שלנו”, ענתה חמי.

משרד המשפטים: גנון לא הביע נכונות להופיע בפני הצוות

ממשרד המשפטים הגיבו לטענות שעלו בכלכליסט הבוקר: “בתאריך 7.2.22 פרסם עיתון כלכליסט שמשטרת ישראל ביצעה מעקבים אחרי אנשים שזהותם פורסמה וזאת באמצעות מערכת פגסוס NSO. כפי שפורסם בהודעה רשמית של משרד המשפטים, צוות מררי בחן את הטענות שפורסמו ב- 7.2.22 באופן יסודי ומדוקדק באמצעות אנשי מקצועי מגופי בטחון ובאמצעות מידע מחברת NSO ומצא שאין אינדיקציה לביצוע פעולות על ידי המשטרה כפי שנטען בפרסום האמור. כפי שנרשם בדו”ח הצוות, צוות הבדיקה ממשיך בעבודתו וכפי שהובהר אף הרחיב את פעילותו לכדי בדיקה מערכתית כוללת. בניגוד לנטען, הצוות אינו כולל גורמים מהפרקליטות אלא גורמי היעוץ המשפטי לממשלה וחברי צוות נוספים אשר כיהנו בתפקידים בכירים ביותר בגופי הביטחון, והוא מסתייע במומחים טכנולוגיים ממערכת הביטחון”.

“בתוך כך, צוות הבדיקה לא התעלם ממידע שהועבר על ידי העיתונאי תומר גנון, ואף הזמין את העיתונאי להופיע בפניו. עד כה לא הובעה נכונות מצידו להופיע בפני הצוות. למעלה מן הצורך יובהר כי כל מידע שיועבר לצוות ייבדק”.

 

אתר kassit.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]
נגישות