איגודי היוצרים נגד כאן: שידרתם? שילמתם!

איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה, לצד איגוד הבמאים והבמאיות והפורום הדוקומנטרי, מוחים על העברת תמולוגים נמוכה. בחמישי הקרוב תתקיים הפגנה מול משרדי כאן
משרדי תאגיד השידור "כאן" בתל אביב (צילום: מערכת כסית)
השלמת תקנות אחרי שבע שנים. תאגיד "כאן" (צילום: מערכת כסית)

ביום חמישי הקרוב 10.3.22 מתכוונים חברי איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה, איגוד הבמאים והבמאיות וחברי הפורום הדוקומונטרי להגיע למשרדי התאגיד בתל אביב ולהפגין.

“כבר כמה עונות שכאן 11 משדרים פי 4 תכנים מקוריים שלנו, אבל משלמים רק רבע מסכום התמלוגים המגיע לנו! רבע!!!
זה כמו לאכול במסעדה ולברוח אחרי ששילמת רק על המנה הראשונה. זה כמו לשלם לבייביסיטר על שעה אחת מהערב, ואז לטרוק את הדלת שיבכה ויתלונן במדרגות. אנחנו לא מוכנים להתנהלות הזו של קובלנץ ולגרירת הרגליים של התאגיד ואנחנו עוצרים את זה כאן ועכשיו, לפני שעוד גופים יקבלו רעיונות. שידרתם? שילמתם! תסריטאים ותסריטאיות לא כותבים וכותבות בחינם ולא תמורת חשיפה!!”, נכתב בעמוד הפייסבוק של איגוד התסריטאים לקראת ההפגנה.

חלוקת תמלוגים נמוכה

על פי המידע שהגיע לאיגוד התסריאטים מחברת תל”י, הגוף האמון על חלוקת התמלוגים ליוצרים, התאגיד מסרב לקשור בין כמות השימושים ההולכת וגדלה של היצירות, לבין התאמה של גובה דמי הרישיון שמשולם בגינם. זאת בנוסף לעובדה ההיסטורית, שצרוף הטלוויזיה החינוכית לכאן גם הוא לא בא לידי ביטוי בעדכון חישוב כמות השימושים והתאמת התמלוגים.

לפני כחודשיים שלחו נציגי היוצרים והיוצרות מכתב לאלדד קובלנץ, מנכ”ל תאגיד השידור “כאן”. במכתב בו מחו על ירידה משמעותית של עשרות אחוזים בתמלוגים המתקבלים על השימוש ביצירות בשידורים ובדיגיטל, וחתמו עליו 165 תסריטאים ותסריטאיות, במאיות ובמאים שיצירותיהם משודרות בתאגיד.

בעקבות המכתב זומנה פגישה בזום ב- 10.1.22 בין נציגים של חותמי המכתב לבין נציגי התאגיד. בפגישה השתתפו היוצרות והיוצרים דוקי דרור, דניאל לפין, נדב פרישמן, נטלי מרכוס, עוזי וייל, שירילי דשא ושלמה משיח. מצד התאגיד נכחו קובלנץ, סמנכ”ל הכספים של התאגיד, עופר לוי, המפיק הראשי של התאגיד, קובי נוסבאום וסמנכ”לית הטלוויזיה טל פרייפלד. בפגישה לא התקיימו כל הבטחות וקובלנץ ביקש סבלנות ואמון.

כאמור, בארגון התסריטאים, הבמאים והבמאיות והפורום הדוקומונטרי, איבדו את הסבלנות והם ייצאו להפגין.

מכאן נמסר: “התאגיד משקיע מיליוני שקלים בתוכן ויצירה ישראלית ועומד בכל המחויבויות שלו, על פי ההסכמים, מול כל הגופים”.

אתר kassit.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]
נגישות