פוליטיקלי קוראת הפכה ל”תחרות מי חסידה יותר אדוקה של דת קנאית”

אחרי פוסט שהשווה בין עמוס עוז לחיים ולדר, שהביא למחאת העוקבים ומחיקת הפוסט, גם תומכות אדוקות של העמוד הפמיניסטי כמו לינוי בר גפן, יוצאות נגדו. עורכות העמוד: "המטרה היא תמיד לייצר שיחה, מה שלא קרה הפעם"
פוליטיקלי קוראת
פוליטיקלי קוראת

אתמול (ב’) עלה בעמוד הפייסבוק של ‘פוליטיקלי קוראת’ פוסט של לינוי אליאס-זדה שהשווה בין עמוס עוז וחיים ולדר. ציבור הקוראים והקוראות של העמוד מחו על ההשוואה ובמהרה הורד הפוסט.

“בין דמות הפוגע – חיים ולדר, לבין עמוס עוז קווי דימיון רבים. קשה שלא לשים לב למגלומניה, לנרקסיזם ולהשתקה הגדולה שהתקיימה לאורך השנים. כל אלו לצד רצח ממשי של נפש מרוסקת אשר מתהלכת בגוף חי, אך מדמם”, כתה אליאס-זדה בפוסט המקורי. “לא משנה בכמה נפשות פגעת, כי מהו האומדן האמיתי בין נפש של נפגעת אחת לבין עשרות נפגעים”.

“אין ספק שאנחנו נוטים לעשות אידיאליזציה לסופרים, אנשים של מילים. שאלימות בטח תהיה דרכם האחרונה להתבטא. אנו מסרבים לחשוב על אפשרות בה הסופרים המוערכים הללו, אנשי התרבות, יגלמו את תכלית הרוע”. הוסיפה אליאס-זדה בפוסט שנמחק בעקבות תגובות הקוראים.

בירנית גורן, העורכת הראשית של זמן ישראל, הגיבה לפוסט. “הייתה תקופה ארוכה מאד שחשבתי ש’פוליטיקלי קוראת’ זה העמוד הכי מסעיר וחשוב בפייסבוק. לא תמיד הסכמתי עם מה שפורסם בו, אבל חשבתי שיש לו תפקיד משמעותי ושהכף נוטה לטובת המפעל הזה בסופו של דבר. לא עוד. זו אמנם לא הפעם הראשונה שהפרסומים בעמוד גורמים לי להתלבט לגביו – אבל זו בהחלט הפעם האחרונה. ‘פוליטיקלי קוראת’ הפך לעמוד פייק ניוז, הפצת דברי בלע והסתה, מביש, ילדותי וברמה ירודה. הפוסט הזה – אני מצטערת שאני משתפת אותו, באמת – הוא המסמר האחרון. לא רוצה אותם בפיד שלי יותר. מתביישת שאי פעם עקבתי אחריהן”.

גם לינוי בר גפן הגיבה לדברים שפורסמו בעמוד הפייסבוק של ‘פוליטקלי קוראת’: “מבחינתי, לפחות, תם זמנו של עמוד הפייסבוק “פוליטיקלי קוראת”. פעם חשבתי שיש לנו אותן מטרות, גם אם לא אותם אמצעים. בשנה האחרונה (אולי קצת יותר) נהיה לי קשה לקרוא פוסטים בעמוד הזה בלי לתהות מה לעזאזל עבר לעורכות שלו בראש. מעין תחרות מי מייצרת פוסט יותר מופרך, מי מצליחה לפלוט טיעונים יותר קיצוניים, מי חסידה יותר אדוקה של הדת הקנאית שהתפתחה מפוסט לפוסט. כמו קיבלו הרשאה מוסרית לניכוס כל הקורבנות בחיי האישה – לעולם המקרה של האחת הוא פגיעה בהן אישית וזו לעולם פגיעה ממוטטת, קטלנית, כזו שמאפשרת הרשאה מוסרית לרסס לכל עבר אמירות שבמקרה הפעוט הן עיוות ובמקרים הולכים ומתרבים הן דיבה של ממש. יחסית לנשים שיודעות לאתר בכל התנצלות של גבר על התנהגות לא הולמת סימני פיסוק שמעידים על חוסר כנות, הן גם לא שוס גדול באפולוגטיקה על השגיאות של עצמן. הסבלנות נגמרה, לי לפחות”.

בעבור רבים מהעוקבים של ‘פוליטיקלי קוראת’ הדף הפך בשנים האחרונות למקום עבור נשים וגברים שרצו לשנות את השיח החברתי. דף הפייסבוק, כמו גם האתר, חשפו הטרדות וניסו להציב את הנשים במקום אחר, בטוח יותר, שמייצר שיח אחר. זה קרה גם במקרה של איתמר עמי, שהגיש נגדן תביעה, כמו גם בתחקיר על גל”צ, שבעקבותיו העיתונאי אבנר הופשטיין מחה על פגיעה בשמו והגיש גם הוא תביעה. ב’פוליטקלי קוראת’ הגיבו לדברים כתביעות השתקה, הן לא העלו על דעתן שאולי זוהי הדרך היחידה של עמי והופשטיין למחות על הדברים שנכתבו.

אתמול, גם העוקבים הרבים של העמוד החליטו שזהו. ההשוואה בין וולדר – סופר שהתאבד לאחר שפורסמו נגדו תלונות על אונס ותקיפה מינית בילדים – אל מול עוז – סופר שיחסיו עם הבת שלו נכשלו – העמידה את אמיתות, או סוג השיח שמבקשות כותבות ‘פוליטקלי קוראת’ לייצר.

בתגובה לכך, הפוסט המקורי הוסר ובמקומו נכתב: “‘פוליטיקלי קוראת’ נוצרה כדי להיות גוף תקשורת פמיניסטי שנותן מקום למגוון רחב ככל האפשר של קולות של נשים. בעמוד הפייסבוק שלנו אנו נותנות במה לקולות של נשים, חלקן חברות הארגון וחלקן לא. המטרה היא לעורר דיון, להרחיב את השיחה בסוגיות הרלוונטיות לנשים ולתת מקום למגוון קולות ודעות. היום העלינו פוסט שהשווה בין ההשתקה סביב מעשיו של עמוס עוז ואלו של חיים ולדר. הפוסט ניסה להצביע על הכוח שאנו נותנות ונותנים לאישי תרבות משמעותיים ולהראות את הדמיון בין המקרים למרות השוני המהותי במעשים המיוחסים להם. הפוסט ניסה להרחיב את הדיון ולגרום לנו לחשוב על הדמיון בין המקרים למרות השוני ביניהם כדרך להסתכל מזווית אחרת על הסוגייה. למרות זאת, לאור התגובות הביקורתיות והנזעמות הרבות שראינו שהפוסט עורר, אנו מבינות שהוא לא הצליח במטרתו לעורר דיון ולכן החלטנו להוריד אותו.
אנו נמשיך לנסות להרחיב את הדיון ולתת מקום למגוון נשים ודעות לצד התחקירים והכתבות המקוריים שלנו אבל המטרה היא תמיד לייצר שיחה, מה שלא קרה הפעם. מעריכות את הביקורת ואת המחוייבות שלכן, הקוראות שלנו, למרחב המשותף שלנו”.

גם פוסט ההסבר של ‘פוליטיקלי קוראת’ לא עבר בשתיקה מצד העוקבים, והבוקר יצא הסבר נוסף: “אנחנו מנהלות עכשיו דיון בסוגייה כדי להבין מה לדעתנו היה לא נכון בהתנהלות. אנחנו נפרסם פוסט נוסף בנושא אחרי שבאמת נחשוב לעומק על הסוגייה. כפי שהעירו לנו שיש לעשות וכפי שאנו מסכימות שנכון לעשות”.

אתר kassit.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]
נגישות