מועצת העיתונות: עזיבתו של ארגון העיתונאים אינה מהלך דמוקרטי

בעקבות החלטתו של נשיא מועצת העיתונות, חנן מלצר, לשמש במקביל יו"ר חברת מגדל, החליטו בארגון העיתונאים לפרוש מהמועצה. ממועצת העיתונות: "עזיבתו של ארגון העיתונאים שבאה מיד לאחר שהנשיא מלצר זכה לאמון ברוב גדול של חברי המועצה - אינה מהלך דמוקרטי"
השופט בדימוס חנן מלצר (צילום: אודי פורטל)
נמצא האיש שלא ראה "צל של אמת". השופט בדימוס חנן מלצר (צילום: אודי פורטל)

בישיבת מועצת העיתונות שהתקיימה אמש (א’) הודיעו בארגון העיתונאים לנשיא המועצה, חנן מלצר ולחבריה, כי הארגון החליט לעזוב את המועצה לאלתר. מבחינת הארגון, הקש ששבר את גב הגמל הוא החלטתו של הנשיא מלצר לשמש במקביל יו”ר חברת מגדל – כפל תפקידים שלדעתנו מציב אותו בניגוד עניינים חריף, פוגע בתדמית הציבורית של המועצה והופך את נשיאה לחלק מהבעיה במקום לחלק מהפתרון.

לפני ההצבעה על סוגיית כפל הכובעים של מלצר אמרה יו”ר ארגון העיתונאים נורית קנטי: “הבעייתיות של כפל הכובעים של מלצר זועקת לשמיים והאדישות שבה זה מתקבל בקרב חברי המועצה מעוררת תמיהה. האם אתם באמת מאמינים שכלי תקשורת או עיתונאי שמעוניין להרים עכשיו תחקיר נוקב על מגדל, לא יחשוב פעמיים על כך שייאלץ להתעסק לא רק עם סוללת עורכי הדין של אחד התאגידים הגדולים בישראל, הוא גם צריך לקחת בחשבון שלא יהיה לו גיבוי מנשיא מועצת העיתונות? מעבר לניגוד העניינים, יש פה פגיעה קשה בתדמית של המועצה כגוף ציבורי שאינו תלוי – לא בשלטון אבל גם לא בהון. הבעיות הקשות הללו, שמצטרפות לכשלים הרבים שכבר היו טרם זמנו של מלצר, פוגעות באמון של העיתונאים ושל הציבור בה כגוף רלוונטי. מספיק היה לעקוב אחר הסיקור של המינוי הזה על מנת להבין את עוצמת הפגיעה בתדמית המועצה. עיתונאים מכל קצות הקשת ומכל כלי התקשורת הביעו תמיהה על ההחלטה האומללה לכהן בשני התפקידים בו זמנית ועל ההצדקות שנתן מלצר למהלך”.

“האמת צריכה להיאמר, כבר הרבה זמן שהמועצה היא גוף לא רלוונטי לרוב מוחלט של העיתונאים בישראל שפשוט לא סופרים אותה. המועצה הרוויחה ביושר את התדמית הזו, בשורת פעולות תמוהות ובעיקר בחוסר יכולתה למנף את הנכס היחיד שעוד נותר לה, תקנון האתיקה. קיווינו שהנשיא הנבחר יביא בשורה חדשה, אך התאכזבנו, לנוכח מה שאנחנו מתרשמים שהוא גרירת רגליים, וחוסר רצון להתעמת עם אף גורם בעל כוח במועצה ומחוצה לה”.

מבין כלי התקשורת שנכחו בישיבה, תאגיד השידור הציבורי הצביע אי אמון במלצר, וכך גם עמותת שקוף. לעומת זאת, גורמים הנחשבים לבעלי הברית של מלצר ביניהם מו”ל עיתון הארץ עמוס שוקן ואגודת העיתונאים מירושלים הצביעו לטובת מלצר. בנוסף הצביע לטובתו גם נציג חברת חדשות 12. כלי תקשורת מרכזיים שעדין חברים במועצה כמו גלצ וישראל היום לא הגיעו לישיבה. המצב כיום הוא שבמועצת העיתונות יש רוב לנציגי המו”ל והעורכים, אל מול העיתונאים ובהתאם לכך מינויו של מלצר אושר, על אף כפל התפקידים.

” כדי להשיב את מועצת העיתונות אל ימיה כמשפיעה ומשמעותית לעוסקים בענף, אין צורך להגדיל את מוסדותיה בעוד ועוד נציגים שבינם לבין עיתונות אין דבר וחצי דבר, אלא יש צורך בהחלטות קשות וברורות בדבר חיזוק העיתונאים והעיתונות, הן בפעילות המועצה הן בפעולות שתנקוט”, אמרה קנטי.

בארגון העיתונאים פועלים כעת להקמת מסגרת חלופית למועצת העיתונות.

ממועצת העיתונות נמסר כי עזיבתו של ארגון העיתונאים שבאה מיד לאחר שהנשיא מלצר זכה לאמון ברוב גדול של חברי המועצה – אינה מהלך דמוקרטי. “המועצה קוראת לחברות וחברי הארגון לחזור לשורות העשייה המשותפת והמאבק להגנת חופש העיתונות וקיום תקשורת מקצועית ואתית. מועצת העיתונות והתקשורת שרק לאחרונה הצטרפו אליה גופי תקשורת נוספים גדולים ומשפיעים – מעריב , ג׳רוזלם פוסט, וואלה ו- 3 תחנות של רדיו אזורי – מקווה לבשר על הצטרפויות נוספות בקרוב. המועצה תמשיך לפעול בנחישות בהובלת הנשיא השופט בדימוס חנן מלצר. זאת תוך התמקדות ביעדים עדכניים של קידום המקצוע שהוא שליחות”.

אתר kassit.co.il עושה כל מאמץ לאתר זכויות על תמונות וסרטונים המתפרסמים בו. אולם לעיתים התמונות והסרטונים מופצים ברחבי הרשת ולא מתאפשרת הגעה למקור החומר הויזאולי, לכן בהתאם לסעיף 27א' לחוק זכויות היוצרים כל אדם הרואה עצמו נפגע עקב בעלות על זכויות היוצרים של תמונה או סרטון מוזמן לפנות להנהלת האתר [email protected]
נגישות